Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / OljemÃ¥lningar / Ram 8358222



*

nr 835 8222


Ram

Gustaviansk stil, med oljemålning A Smith, porträtt, omkring 1900, ramens innermått: 50 x 40


Kondition: slitage

Utrop:

800 kr

Såld:

1.600 kr

Sista tid för bud online:

måndag 1 juli 2013
kl 19:29:59


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
26/6 20:51:31 1      1.500 kr
1/7 15:04:05 2      600 kr
1/7 18:47:59 3      800 kr
1/7 18:48:39 3      1.000 kr
1/7 18:49:45 3      1.200 kr
1/7 19:24:47 4      1.500 kr
1/7 19:24:59 4      Vinnande bud



  • Specialauktion
  • Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt oljemålning a smith oljemålningar porträtt porträttmåleri ram
  • 8068 Fat
    + ägg, Keramik, Paradisverkstan, Öland. Diameter: ..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:27
  • 8090 Fat
    Höganäs + 5 st djupa tallrikar Gabriel. Bredd: 33 ..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:29
  • 8079 Lockurna
    Gustavsberg. Höjd: 26 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:07
  • 8089 Oljelampor
    4 st, sten, keramik. Längd: 10-15 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:25
  • 8001 SkÃ¥l
    Rörstrand, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Cha..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:09
  • 7066 Skulptur
    Gudmundur Einarsson, Island, Valross. Keramik. Län..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:36




Ladda ner broschyr